Bu yazımda System Center Configuration Manager ile Windows istemciler üzerin disk utilizasyonu’ nu nasıl yapabileceğinize değiniyor olacağız. Özellikle Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemlerine ait istemciler’ de sürüm yükseltmeleri ve güncelleştirmeleri sonrasında istemciler üzerinde bulunan disk’ ler en 5 GB lık bir atık veri tutulmaktadır.

Tabiki bu her geçilen sürüm ve güncellemelerden sonra daha da artarak istemciler üzerinde bulunan disk’ lerde doluluk oranını fazlasıyla arttırmaktadır. Günümüzde kullandığımız disk tiplerinde bazıları ki Solid State Disk’ ler kapasiteleri ve satın alma maliyetleri ile en az 100 kullanıcısı bulunan bir firma için hesaplandığında maliyetlerin ne kadar yüksek seviyelere ulaşabildiğini görebiliyoruz.

Bunun için istemciler üzerindeki diskler’ de utilizasyonu sağlayarak olabildiğince kullanım kapasitesini kontrol altında tutmak bir gereksinim halini almıştır. Danışmanlığını yaptığım bir kurumda alınan raporlara bakılarak bir istemcinin üzerinde 34 GB’ lık bir atık veri gördükten sonra bu soruna çözüm sağlamak için bir aksiyon alma ihtiyacı duydum ki sizlerde duymalısınız.